Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf nedir?
Biyometrik fotoğraf bir vesikalık fotoğraf türüdür. Bu fotoğraf türünün standartları Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenmiştir. ICAO standartlarına uygun makinelerde çekilip dijital olarak saklanan bu fotoğraflar genellikle pasaport ve ehliyetlerde kullanılmaktadır. Biyometrik fotoğraf en az 600dpi çözünürlüğünde yüksek kaliteli, arka fonu beyaz olarak çekilmesi gerekir. Vesikalık fotoğraf ile aynı olan biyometrik fotoğrafın te ayırıcı yönü çözünürlük kalitesinin vesikalık fotoğrafa göre daha fazla olmasıdır.

Biyometrik  fotoğraf için aranan özellikler aşağıdaki örnekler gibidir.
Fotoğraf ebadı 3,5cm x 4,5cm’dir

Saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 3,2-3,6cm sınırları içinde olmalıdır.

Resim üzerinde yüz tam ortalanmis ve çene ucundan saçlarin basladigi bölgeye kadar sag ve sol yüz hatlari tamamen görünür olmali. Yüz kisminin yüksekligi resmin yüzde 70 ila 80`ini kapsamalidir (yüz yüksekligi 32 ile 36 mm arasinda olmalidir). Kisinin yüz kismi küçültülmeden basi (saç modeli de görünür sekilde) tamamen görünür olmali.

Yüzün her kismi keskin,net ve kontrasti iyi olmali.

Yüze eşit ölçüde işık yansıtılmalı, refleksiyon veya gölgeler olmamali. Ayrica gözler kirmizi çikmamali.

Arka fon tek renk, açik, desensiz (tercihen nötr gri tonda) olmali. Yüze ve saçlara iyi bir kontrast olusturmali. Açik renk saçlarda mümkünse orta tonda bir gri, koyu renk saçlarda açik gri arka fon olmali. Resim üzerinde sadece kisinin kendisi görülmeli, (baska kisiler veya objeler resimde yer almamali, özellikle küçük çocuklarda dikkat edilmeli.) Arka fonda gölgeler olusmamali.

Resim yüksek kaliteli kağıt üzerine basilmali ve asgari 600 dpi de çekilmeli (leke ve bükülmeler olmamalı). Resim üzerinde renkler nötr olmali ve yüzün dogal renklerini yansitmali.

Basin öne egik veya herhangi bir tarafa dönük (yari profil) olmasi kabul edilmez. Kisi nötr bir yüz ifadesi ile agzi kapali olarak ve dogrudan kameraya bakarken resmi çekilmelidir.

Gözler açik, iyi görünür sekilde olmali. Gözlerin önü saç veya gözlük çerçevesi ile kapatilmamali

Gözler açik ve net bir sekilde görünüyor olmali (gözlük cami üzerinde yansimalar olmamali, renkli cam veya günes gözlügü olmamali). Gözlük caminin kenari veya çerçeve göz önüne gelmemeli.

Baş örtülü vesikalik resimler genellikle kabul edilmemektedir. Dini sebeplerden dolayi münferit olarak istisnalara izin verilmektedir. Bu durumda yüz, çene ucundan alina kadar görünür olmali. Yüzün üzerinde gölgeler olusmamali.