SGK Hizmet Dökümü

Sgk hizmet dökümü, Sgk’ya bağlı olarak çalışanların, tüm çalışma detaylarına (geçmişten günümüze) ulaşabilecekleri belgedir. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) eski adıyla SSK, çalışanların dökümlere kolay ulaşabilmesi için çeşitli kategori ayrımları kullanmaktadır. Bu kategorilere göre hizmet dökümleri aşağıdaki gibidir:

  • 4A Hizmet Dökümü : Özel şirket çalışanları

  • 4B Hizmet Dökümü : İşverenler

  • 4C Hizmet Dökümü : Emekli sandığına bağlı çalışanlar

SGK Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

Hizmet dökümü almanın iki yolu mevcuttur:

  1. SGK şubelerinden şahsen alınan hizmet dökümü.
  2. E-devlet sistemi üzerinden alınan hizmet dökümü.

Bu yazımızda E-devlet üzerinden hizmet dökümünün kolayca alınmasını resimlerle anlatacağız.

Not: Kullanılan ekran görüntüleri E-Devlet web sitesi üzerinden alınmıştır. Mobil uygulama arayüzü farklılık gösterebilir.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır ?

Barkodlu SGK hizmet dökümü e devlet üzerinden alınır. E-devlet üzerinden işlem yapabilmek için iki bilgiye ihtiyacınız bulunmakta; TC kimlik numaranız ile E-devlet giriş şifreniz. Şayet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden temin etmeniz mümkün. Size en yakın PTT şubesini bulmak için tıklayınız.

1. Adım

E-Devlet sitesine giriş yapmak için tarayıcınıza Turkiye.gov.tr adresini yazmalısınız. Karşınıza çıkan ekranda giriş tuşunu tıklayın (Yeşil okla gösterilmiştir).

2. Adım

Giriş sayfasına TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra, sisteme giriş tuşunu tıklayın (Yeşil okla gösterilmiştir).

3. Adım

Girdiğiniz bilgilerin doğru olması halinde otomatik olarak giriş yapmış ve tekrar ana sayfaya yönlendirilmiş olursunuz, hizmet dökümü için arama bu sayfadan yapılacaktır. (Yeşil okla gösterilmiştir).

4. Adım

Ana sayfada yer alan arama bölümüne ‘’SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’’ yazıp tıklayın

5. Adım

Açılan sayfada (aşağıdaki resim) kendinize uygun olan çalışma kategorisini seçin (Kırmızı okla gösterilmiştir). Yazının en başında da belirttiğimiz 4A, 4B, 4C kategorilerinden size uygun olan. Kategoriyi seçtikten sonra sayfanın başında bulunan ‘’Barkodlu Belge Oluştur’’ tuşuna tıklayın (Yeşil okla gösterilmiştir).

6. Adım

Barkodlu Belge oluştur tuşuna tıkladığınızda karşınıza çıkan ekran ‘’Barkodlu Hizmet Dökümü’’ olacaktır. Bu sayfayı yazdırmadan önce kaydedin (Yeşil okla gösterilmiştir).

Not: Kaydedilen barkodlu hizmet dosyanız PDF dosya formatında bilgisayarınızın indirilenler bölüne kaydedilmiştir. İhtiyacınıza göre dosyayı yazdırabilir ya da paylaşabilirsiniz.

Vize için SGK Hizmet Dökümü

Vize için alınan SGK hizmet dökümünün en önemli özelliği mutlaka barkodlu olma zorunluluğudur. Yukarıda anlatılan adımları uygulayarak aldığınız hizmet dökümü barkodlu olduğundan, konsolosluklar tarafından doğrulanabilir ve vize başvurusunda kullanmanız için uygundur.

Çok nadir olmakla birlikte bazı konsolosluklar, e-devlet aracılığı ile alınan elektronik hizmet dökümünü kabul etmeyebilir. Bu durumda size yakın bir SGK şubesine giderek ıslak imzalı hizmet dökümü almanız gereklidir.

Hangi Vizeler için Hizmet Dökümü Gereklidir?

Bugün itibari ile özellikle şirket çalışanlarının yaptığı vize başvurularında, neredeyse her konsolosluk SGK hizmet dökümünü barkodlu olarak talep etmektedirler. Hizmet dökümü olmadan başvuru yapabileceğiniz birkaç örnek vermek gerekirse; Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan gibi ülkeler gösterilebilir.

SGK Hizmet Dökümü Doğrulama Nedir?

Hizmet dökümü doğrulama, hizmet dökümünü verdiğiniz konsolosluk ve benzeri kurumların verdiğiniz belgenin gerçekliğini kontrol ettikleri sistemdir. Verdiğiniz hizmet dökümünde yer alan barkod numarası ve TC kimlik numaranız ile e-devlet sisteminden verdiğiniz evrağın doğruluğu kontrol edilir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nedir?

Hizmet dökümü sorgulama, e-devlet aracılığı ile alınan hizmet dökümü için yapılan işlemlerdir. Aşağıdaki bölümde resimli olarak barkodlu hizmet dökümü sorgulama aşamalarını görebilirsiniz.

Barkodlu hizmet dökümünde hangi bilgiler yer alır?

Sigortalı olarak ilk işe girdiğiniz tarihten bu güne kadar tüm iş geçmişinizi, sgk sicil numaranızı, çalıştığınız tüm kurumlarda ne kadar sürelerde çalıştığınızı, giriş ve çıkış tarihlerinizi, hangi pozisyonlarda çalıştığınızı ve sigorta primlerinizi görebilirsiniz.

Sadece Tc Kimlik numarası ile hizmet dökümü alınabilir mi?

E-devlet şifreniz olmadan sadece TC kimlik numarası ile hizmet dökümü alınamaz. Bu sebeple PTT den şifre almanız ya da en yakın SGK şubesine gitmeniz gereklidir.