Yurtdışı Giriş-Çıkış Kaydı Belgesi

Yurt dışına çıkış ile ilgili belge almak isteyenleri ilgilendirecek bir belge e-Devlet üzerinden veriliyor. Yurda giriş ve çıkışların kayıtları gerekli kurumlara verilmek üzere e-Devletten temin edilebilecek. Bu sayede birçok işlemin kolaylıkla tamamlanması bekleniyor.

Giriş çıkış kaydı nedir?

Giriş çıkış belgesi bazı kurum ve kuruluşlar tarafından isteniyor. Yurt dışına çıkış kayıtları bu belge ile istenilen kuruma sunulabiliyor. Genellikle bu evraklar askerlik şubelerinden isteniyor. Buna ek olarak emekli olanlar için SSK ve BAĞ-KUR tarafından istenen bu belgeler büyük önem taşıyor. Konsolosluklarla işi çok fazla olanlar da bu belgeye ihtiyaç duyuyor.

Belge sorgulatma adımları nedir?

Belge sorgulatmak önceden gidip bizzat temin edilmesinden dolayı zorlu bir sürece sebep oluyordu. Yeni dönemde e-Devlet üzerinden sunulan bu hizmet birkaç adımla tamamlanıyor.

-Öncelikle e-Devlet kapısının web sitesi olan https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresi ziyaret edilir.

-Burada yer alan kimlik doğrulama seçeneklerinden birisi seçilir. Eğer e-Devlet şifreniz varsa bu adım oldukça kolay olacaktır.

-Sonrasında arama kısmında Emniyet Genel Müdürlüğü araması yapılır ve kurumun sorgulama ekranından gerekli işlem bulunur.

-Ya da https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-yurda-giriscikis-belge-sorgulama link takip edilerek belgeye ulaşılabilir.

-Bu işlemlerin ardından belge sorgula seçeneği tıklanır. Kısa bir süre sonra belge hazırdır. Çıktısı alınarak gerekli kurumlar verilebilir. Farklı kurumlardan da alınabiliyor.

E-Devletten bu işlemi herkes yapabilir mi?

E-Devlet kullanıcısı olan herkes bu işlemi rahatlıkla yapabilir. E-Devlet üzerinden yurda giriş çıkış sorgulama işlemi çevrimiçi olarak dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir. Ayrıca havalimanında bulunan Şube Müdürlüklerinden, İlçe Emniyetlerinde yer alan pasaport bölümünden ve Hudut Kapıları Büro Amirliğinden alınabilir. Henüz e-Devlet şifreniz bulunmuyor ise en yakın PTT’ye gidebilir ve 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi alabilirsiniz. Bu sayede sadece bu işlemi değil birçok farklı işlemi tek tıkla yapmak mümkün oluyor.