Koronavirüs Vize İşlemlerini Nasıl Etkiledi?

Virüs Ne Zaman İvme Kazandı ve Uçuşlar Ne Zaman Durduruldu?

COVID-19 salgını ilk olarak Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan şehrinde 23 Aralık 2019 tarihinde başlamıştır. İlk olarak “2019-nCoV” olarak adlandırılan virüs ilk ortaya çıktığında, dünya genelinde bir salgın olacağı birçok kurum ve devlet tarafından ön görülememişti. Virüsün Çin’de hızla yayılmaya başlamasının ardından THY aralık sonunda Çin’e uçuşlarını 9 Şubata kadar iptal etmesiyle yurt dışına gerçekleştirilen ilk çıkış yasağı başlamıştır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 11 Şubat’ta koronavirüs kaynaklı bu hastalığa Covid-19 adını verdi. Daha sonra küresel salgın anlamına gelen “pandemi” olarak ilan edildi. Akabinde Çin’e birçok ülke uçuşlarını kapatmıştır.

31 Ocak 2020 tarihinde Roma’da bulunan iki Çinli turiste yapılan testin pozitif çıkmasının ardından İtalya’da ilk koronavirüs vakası rapor edildi. Bir hafta sonra salgın merkezi olan Vuhan kentinden İtalya’ya dönen İtalyan vatandaşı bir erkeğin hastalanması ve yapılan test sonucunun pozitif çıkması ile İtalya’da doğrulanan vaka sayısı 3’e çıktı. 21 Şubat tarihinde İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde yeni 16 vaka tespit edildi. 22 Şubat tarihinde 60 yeni vaka rapor edildi ve hastalıktan dolayı iki hafta hastanede tedavi altına alınan 78 yaşındaki adamın hayatını kaybetmesi sonucunda İtalya’da salgından dolayı ilk ölüm gerçekleşti.

COVID-19 Salgını Sebebiyle Vize İşlemleri Ne Zaman Aksamaya Başladı?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının en çok gittiği Avrupa ülkelerinden biri olan İtalya ya 9 Mart 2020 tarihi itibariyle Koronavirüs COVID-19 salgını sebebiyle vize işlemlerinde aksamalar başladı. Bazı başvuruların ileri bir tarih olarak tekrar düzeltilmesi istendi ya da başvurular iptal edildi. Schengen vize başvurularında ilk aksamlar ar bu şekilde İtalya ile başladı. Sonrasında beklenildiği şekilde diğer konsolosluklar da yeni başvuruları kabul etmemeye ya da seyahat tarihlerinin ileri tarihlere alınmasını istedi

Şu anda hiçbir Büyükelçilik / Konsolosluk yeni başvuru kabul etmiyor. Hali hazırda devam eden uluslararası uçuş kısıtlamaları ve yasakları sebebiyle, vizeniz olsa dahi yurtdışına çıkamıyorsunuz.

Başvuruları Hala Sonuçlanmamış ve Pasaportları Büyükelçilikte / Konsoloslukta İşlemde Olan Kişiler Neler Yapabilir?

COVID-19 salgını sebebiyle vize işlemlerinde ciddi aksamalar yaşanmaktadır. Yaşadığımız sıkıntılı süreç sebebi ile başvuruların sonuçlanmaması normaldir. Vize başvurunuzun sonuçlanmaması sebebi ile pasaportunuzun uzun süre Büyükelçilikte / Konsoloslukta kalmasından ötürü endişelenmenize gerek yoktur, bu duruma istinaden bir şey yapmanız da gerekmiyor, sadece beklemeniz gerekmektedir.

Geçerli Vizesini COVID-19 Salgını Sebebiyle Kullanamayanlar Tarih Değişikliği Yapabilecek Mi?

COVID-19 salgını sebebiyle seyahatini gerçekleştiremeyen veya uçuş yasakları sebebiyle vizesini kullanamayan kişiler için çalışmalar yapılmaktadır. Konu ile ilgili kesin ve net bilgi henüz yayınlanmamıştır. İçinde bulunduğumuz süreçte vize tarihlerini değiştirme ya da vize süresini uzatma gibi işlemler kesinlikle yapılamamaktadır. Netliği kesinleşmemekle birlikte, yeni seyahat planını gösteren rezervasyon belgeleri, standart vize başvuru evraklarından birkaçı ve durumu açıklayacağı bir ile birlikte dilekçe ile vize tarihlerinin güncellenebileceğini söyleyen haberler yayımlanmıştır.

Bu konuda net açıklamaların süreç normale dönmeye başladıktan sonra yapılacağını düşünüyoruz. Güncel bilgileri sizler için web sayfamızda ve sosyal medya hesaplarımız da sizlere ileteceğiz

Vize Süreçleri Zaman Normale Dönecek?

Sürecin nasıl ilerlediğine göre tahmini tarihler sürekli ileri bir tarihe çekilmektedir. Seyahat yasakları tüm ülkelerin turizm gelirlerine zarar verdiğinden sürecin en kısa sürede normalleşmesi için ciddi çalışmalar yapılmaktadır.

Konu ile ilgili güncel ve yeni bilgileri sizlere web sayfamızda ve sosyal medya hesaplarımızda iletmeye devam edeceğiz.