Yurtdışı Seyahatleri için Covid-19 PCR Testi Nerelerde Yaptırılır?

Koronavirüs nedeniyle yurtdışı seyahatlerinde çoğu ülkeye giriş için PCR testi gerekli. İşte sizlere, PCR testi hakkında bilmeniz gerekenler.

PCR testi için Neredekal editörlerinin hazırladığı başlıkları sizlere aktarıyoruz.

Kovid-19 tanı laboratuvarları ve test süreci
Test yaptırmak isteyenler il sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen yerlerde, numune alınarak yetkilendirilmiş laboratuvarlarda ücretli olarak testlerini yaptırabilirler.

Testin ücretini yaptıracağınız yerin veznesinden ödeyebilir veya sağlık merkezinin bildireceği hesap numarasına yatırabilirsiniz. Test süreci ise şöyle gerçekleşiyor.

1. Adım: İl sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen yerlerde ve belirlenen kişilerce alınacak olan PCR numuneleri, Bakanlıkça yetkilendirilmiş Kovid-19 tanı laboratuvarları arasından il sağlık müdürlüğünce belirlenerek incelemeler yapılacak.

Haber önerisi: Koronavirüs testi yapan devlet hastaneleri hangileri?
Haber önerisi: Evde koronavirüs testi yapan hastaneler

2. Adım: Vatandaş olup olmadığı fark etmeksizin tüm kişiler, yurt dışına çıkışlarını gösteren belgeleri ile birlikte il sağlık müdürlüğünce belirlenen yerlere başvuracaklar. Bu esnada 250 Türk Lirası’nı da inceleme bedeli olarak verilen hesap numarasına yatıracaklar ve dekontu gösterecekler.

3. Adım: Yapılan testin sonucunun PDF formatına E-Nabız üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir onay istenmiyor. Eğer E-Nabız kullanmıyorsanız, il sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen merkezlerden de sonucunuzu alabilirsiniz.

Ek Bilgi: Eğer görevli olarak yurt dışına çıkacaksınız sizden ücret alınmayacak. Bunun için görev belgenizi ibraz etmeniz lazım.

Havalimanlarında test yapılıyor mu?
Antalya, İzmir, Dalaman ve Bodrum şehirlerinde yer alan havalimanlarında, Türkiye’den yurt dışına gidecek olanlar veya yurt dışından gelenler PCR testini ücret dahilinde yaptırabiliyorlar. Ücret yine aynı, yani 250 TL. Havalimanında test yaptırırken başvuru formunuzu, uçak biletinizi veya rezervasyonunuzu içeren belgeyi, kimlik veya pasaportunu ve test ücreti dekontunu göstermeniz gerekiyor.
Ne halk sağlığı merkezlerinde ne de havalimanlarındaki test merkezlerinde PCR testi yaptırmak için randevu alınmıyor. Sıraya girip bekliyorsunuz.

PCR testi nedir?
Artık her yerde karşımıza çıkan PCR’ın açılımını biliyor muyuz? PCR’ın asıl ifadesi Polymerase Chain Reaction olarak geçiyor. Kovid-19 öncesi tıbbi ve biyolojik incelemelerde uygulanan Polimeraz Zincir Reaksiyonu testine deniyor.

Tanı testi olarak geçen PCR, virüse ait RNA’yı gösteriyor. Sadece Kovid-19 için değil farklı hastalıkların tanımlanmasında da bu test kullanılabiliyor. Burun ve boğazdan, uzun pamuklu bir çubuk ile sürüntü örneği alınıyor. Bu örnek özel bir kaba konuluyor ve laboratuvara test edilmek üzere götürülüyor. Testin doğru sonuç vermesi için yetkili kişilerin sürüntü örneği alması gerekiyor.

Kovid-19 PCR testi ne kadar sürede sonuç veriyor?
Laboratuvarın yoğunluğuna göre süreç değişebilir ama ortalama 2 ila 4 saat arasında sonuç verdiğini söylüyorlar. Eğer test pozitif çıkarsa, tanı konmadan önce emin olmak adına test 3 kere tekrarlanabilir. Test sonucu için 1 günlük bir süreyi siz kendinize verin. Hızlı tanı testlerinde ise 15 dakika içinde sonuç elde edilebiliyor. Ancak bununla birlikte PCR testine göre güvenirliklerinin daha düşük olduğunu da belirtiyorlar.

Kovid-19 antikor testi nedir?
PCR’ın dışında Kovid-19 antikor testi de yapılabiliyor. Kısa süre içinde bu hastalığı geçirip geçirmediğinize bu antikor testi ile bakıyorlar. Antijen testi aktif hastalığı, akut enfeksiyonun varlığını tanımlayan bir testtir. Antikor testi ise daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediğinizi inceler. Virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığızın da bilgisini söyler.

PCR testi kaç gün geçerli?
Testin geçerliliği ülkeden ülkeye göre değişebiliyor. Gideceğiniz ülkenin şartlarını detaylıca incelemeniz öneriyoruz.

Kaynak: Turizm Günlüğü