Pekin’den Türk vatandaşlarına vize için ‘Çin aşısı’ şartı

Çin, Ticari Vize Başvurularını Kabul Etmeye Başladı

Bu gelişmeler üzerine Çin’den Türk vatandaşlarını ilgilendirecek bir haber geldi. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği resmi internet sitesinde yayınladığı bildiride, “15 Mart 2021 tarihinden itibaren, Çin’de üretilen Covid-19 aşılarıyla aşılanmış ve Türkiye Sağlık Bakanlığından aşı sertifikası almış kişilerin vize başvurusunda bulunabileceğini” ifade etti.

Ancak başvuruda bulunmak için de bazı şartlara uymak gerekiyor. İş veya ticaret için Çin’e gidecek olanlar veya ailevi sebeplere dayalı “acil insani ihtiyaçlar” için vize başvurusunda bulunabilecek. Konuya ilişkin önemli bir başka bilgi de; aşı olanlar Çin’den bir firma davetiyesi ile de başvuru yapabiliyorlar.

Çin’e herhangi bir maksatla vize başvurusunda bulunanların ülkeye giriş yapabilmeleri için Çin üretimi aşı yaptırmış olması gerekecek.

Bu arada Çin hükümeti, aralarında ABD, İtalya ve Hindistan gibi ülkelerin bulunduğu elçilik temsilcilerinde de aynı bildiriyi paylaşmıştı. Fakat birçok ülkedeki sağlık kurumları Çin aşılarını henüz onaylamadı.

Çin Vizesi İçin Nasıl Başvuru Yapılıyor?
Çin aşısı olamayanlar belediye onaylı barkodlu davetiye ile başvuru yapabiliyor. (Aşı olmayanlar şirket davetiyesi ile başvuru yapamıyor.)

Ülkeye Girişlerde Karantina Uygulaması Bulunuyor
Bu gelişmeler ışığında ticari amaçlarla ziyarete açık olan Çin’de 14 gün boyunca zorunlu karantina uygulamasına uyulması zorunlu hale getirildi.